Alergia na blchy

Zvané tiež: alergia na blchy, alergia na blšie pohryzenie (sliny), (Flea allergy dermatitis- FAD)

Čo je alergia na blchy?

Ide o veľmi svrbivé kožné ochorenie u psov a mačiek, ktoré najčastejšie vyvoláva pohryzenie blchou mačacou Ctenocephalides felis alebo aj psou Ctenocephalides canis. Prejavom tohto ochorenia je škriabanie sa v oblasti zadnej časti chrbta u psov (a mačiek), či neprestajné vylizovanie sa u mačiek. U mačiek sa ako ďalší prejav alergie na blchy môžu objaviť malé svrbivé chrastičky v oblasti chrbta (tzv.miliárna dermatitída). Niekedy stačí iba zopár štípancov od blchy na vyvolanie relatívne silných reakcií. V miernych klimatických pásmach, ako je naše, sa stretáme s blšou alergiou takmer celý rok.

Ako vyzerá alergia na blchy?

Toto ochorenie sa prejavuje inak u psov a inak u mačiek. Psy vykazujú stratu srsti, malé okrúhle začervenania a šupiny v oblasti zadnej časti chrbta a nasadenia chvosta. Kožné  zmeny sa u niektorých zvierat môžu šíriť nadol k zadným končatinám alebo až po oblasť brucha. Mačky si samé lížu chlpy v oblasti chrbta, pričom je ich koža takmer úplne nezmenená. U niektorých mačiek môžeme pozorovať malé hnedasté chrasty v oblasti celého chrbta.

Prečo sa vyvíja alergia na blchy?

Zvieratá s týmto ochorením reagujú alergicky na molekuly blších slín.  Keď ich pohryzie blcha, blší alergén sa dostane do krvného riečišťa a vyvolá reakciu, ktorá je oveľa silnejšia ako u zdravých, nealergických zvierat. Kým zdravé psy a mačky menší počet blších pohryzení tolerujú bez výrazných príznakov, u domácich zvierat alergických na blchy môže viesť aj menšie napadnutie blchami k silnému svrbeniu.

Ako sa diagnostikuje alergia na blchy?

Diagnóza sa odvodzuje od typického klinického obrazu a zlepšením stavu po účinnej protiblšej terapii.  Nájsť blchu alebo blší trus a tým potvrdiť diagnózu často nie je možné, keďže alergické psy a mačky si lízaním a hryzením blchy z kože odstránia. Hoci sa dá vykonať kožný alebo serologický test na blšiu alergiu, protiblšia terapia funguje spoľahlivejšie – aj ako dôkaz, aj ako terapia.

Ako sa lieči alergia na blchy?

Najdôležitejšou súčasťou liečby je zamedzenie ďalším poštípaniam blchami. Každé zviera dostane istý prostriedok proti blchám- pričom dnes už je rôznych účinných a dobre tolerovaných prípravkov na trhu dostatok -ako pre mačky, tak aj pre psov. Všetky psy a mačky domácnosti a kontaktné zvieratá musia byť liečené súčasne, i keď samy nevykazujú žiadne príznaky. Rovnako je nevyhnutné ošetrenie prostredia.
Vysokoúčinné lieky bránia prežívaniu bĺch a ich vývinových štádií v okolí a tým opätovnému napadnutiu domácich zvierat. Nie každý protiblší preparát je však rovnako vhodný pre alergické zvieratá. Radi Vám poradíme, ktoré produkty sú pre Vaše zviera najlepšie. Svrbenie vyvolané alergiou na blšie pohryzenie môže krátkodobo pretrvávať, aj keď už blchy nie sú prítomné. V týchto prípadoch je odôvodnené nasadenie prípravkov na zníženie svrbenia.
Najlepším predchádzaním dermatiídy tohto typu alergie je celoročný boj proti blchám u všetkých zvierat domácnosti. Nakoľko sa alergia na blšie pohryzenie často vyskytuje spolu s inými alergiami, preventívny boj proti blchám býva zvyčajne súčasťou individuálnej liečby alergie.

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete