Dermatofytóza

Nazývaná aj: kožná pleseň

Čo je dermatofytóza?

Dermatofytóza je infekcia dermatofytickými plesňami, napádajúcimi keratín kože, chlpov, či pazúrov u psov a mačiek. Dermatofytóza sa vyskytuje častejšie u mačiek než u psov. Asi 98% dermatofytóz u mačiek vyvoláva Microsporum canis. U psov sú infekcie dermatofytmi zriedkavejšie a často sa objavia ako následok imunitného oslabenia, napr. u šteniat alebo aj po nákaze infikovanou mačkou.
Vyskytuje sa  plemenná dispozícia: u Yorkshirských teriérov sa častejšie pozorovali infekcie Microsporum canis a u Jack-Russell teriérov infekcie Trichophyton.
Plesne sa môžu prenášať priamym kontaktom, znečistenými kefami, dekami a dokonca aj infikovanými vlasmi  zo zvieraťa na zviera. Napadnutými chlpmi a kožnými šupinami sa tieto hubové organizmy rozširujú aj do okolia. Čím viac zvierat žije spolu, o to vyššia je pravdepodobnosť prenosu.

Je dermatofytóza nákazlivá aj pre ľudí?

Áno, dermatofytická pleseň sa môže prenášať z infikovaných zvierat na ľudí a naopak. Možný je aj prenos z jedného zvieracieho druhu na iný. Nie vždy je podmienkou prenosu priamy kontakt, aj infikovaná srsť a znečistené predmety môžu infekciu ďalej rozširovať.

Ako vyzerá dermatofytóza?

Dermatofytóza u mačiek máva pestrý obraz, takže takmer pri každom kožnom ochorení možno uvažovať o dermatofytóze. Škála príznakov začína klinicky nezmeneným osrstením až po masívne zmeny s lámavosťou chlpov, pĺznutím, šupinami, chrastami a rôznou svrbivosťou .
Zvlášť perzské mačky bývajú niekedy prenášačmi týchto infekcií bez toho, aby vykazovali zmeny na koži a srsti. Aj bez toho, že by samé klinicky ochoreli, môžu nakaziť iné zvieratá aj ľudí.
U psa býva klinický obraz spravidla jednoznačnejší. Preukazujú "klasické zmeny" - ako dobre ohraničené bezsrsté miesta, začervenanie kože a tvorba šupín. V pokročilejšom štádiu ochorenia môže dôjsť k tvorbe chrást, červeným zmenám na koži, opuchu, hnisaniu a až bolestivosti. U psa sú časté infekcie druhmi Trichophyten mentagrofytes. Ak sa pridá sekundárna infekcia baktériami, môžu vznikať zapálené uzly (kerion).

Ako sa diagnostikuje dermatofytóza?

Najistejšie sa dermatofytóza diagnostikuje špeciálnymi kultiváciami plesní. Len pomocou nich možno identifikovať rozličných pôvodcov plesňových  infekcií, čo má význam pre určenie účinnej liečby. Niekedy sa dajú podľa druhu pôvodcu odvodiť aj závery ohľadne cesty prenosu. Materiál vzorky sa dá získať rýchlo, kým sa však podarí potvrdiť rast na živných pôdach, môžu niekedy prejsť až 4 týždne.
Mikroskopické vyšetrenie chlpov je ďalším spôsobom diagnostikovania dermatofytózy. Odobratie tých správnych- čiže napadnutých chlpov je najjednoduchšie vykonateľné pomocou Woodovej lampy. Tieto chlpy sa môžu nafarbiť pomocou špeciálneho farbenia na plesne a diagnózu dermatofytózy je u špecialistu možné potvrdiť často už počas prvej návštevy.
  

Ako sa lieči dermatofytóza?

V niektorých prípadoch sa plesňové infekcie vyliečia aj spontánne. To však môže trvať aj niekoľko mesiacov. Nakoľko sú dermatofytózy prenosné aj na iné zvieratá a ľudí, malo by sa ochorenie vždy preliečiť. Liečba dermatofytózy najčastejšie vyžaduje podávanie tabliet (orálna aplikácia), lokálnu terapiu kože a dezinfekciu okolia. Býva spravidla zdĺhavá a trvá často týždne až mesiace.
Čoskoro po zahájení liečby sa znormalizuje vzhľad kože a chlpy začnú znovu rásť. Napriek tomu nesmieme terapiu príliš skoro vysadiť, lebo ochorenie môže prepuknúť znova alebo nedoliečené zvieratá môžu navonok vyzerať zdravo, ale ako prenášači infekcie sú zdrojom nákazy pre iných. V niektorých prípadoch majú orálne lieky na liečbu dermatofytózy vedľajšie účinky. Preto by sa mali robiť pravidelné krvné vyšetrenia.

Je nutné ošetriť aj prostredie?

Áno, pretože dôslednou dezinfekciou prostredia sa zmenší riziko reinfekcie zvierat a novej infekcie rodinných príslušníkov žijúcich v domácnosti. Dôležitými prevenčnými opatreniami sú vysávanie prachu, umývanie povrchov špeciálnymi prostriedkami a odstraňovanie  zamorených predmetov. Mimoriadne dôležité je vyvarovať sa úzkemu telesnému kontaktu s postihnutým zvieraťom až do času, kým nie je celkom vyliečené.Viac z tejto kategórie:   « Akné   |   Trombikulóza - jesenné trávne roztoče »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete