Seborea

Zvaná aj: primárna idiopatická seborea, seboroická dermatitída

Čo je seborrhoe/seborea

Primárna idiopatická seborea patrí k dedičným kožným poruchám u psov a veľmi zriedka aj u mačiek. Keďže je dedične podmienená, prvé klinické práíznaky sa ukazujú už v šteňacom veku. Tie sa s pribúdajúcim vekom zosilňujú a často komplikujú bakteriálnymi sekundárnymi infekciami. Najčastejšie sú postihnuté kokršpaniely, West Highland White teriéry, anglické špringeršpaniely, bassety, anglické setre a labradorské retrívre.
Štúdie dokázali, že u postihnutých kokršpanielov prebieha tvorba kože (epidermy) oveľa rýchlejšie ako u zdravých psov. Nové kožné bunky sa vytvoria v priebehu 8 dní miesto obvyklých 21 dní. Mazové žľazy vytvárajú nadmerné množstvo kožného tuku, čo spôsobuje mastnú kožu, mastnú srsť a nahromadenie ušného mazu vo vonkajších zvukovodoch.
Seborrhoe nie je ochorenie, čo od začiatku svrbí, ale následné infekcie baktériami alebo kvasinkami môžu vyvolať silnú svrbivosť.

Ako vyzerá seborea?

Hlavný symptóm je tvorba seboreických šupín; tieto sa môžu javiť ako suché alebo mastné šupiny, ako aj kožný povrch môže byť suchší alebo naopak mastný. Srsť môže byť matná a drsná alebo mastne olejová. V niektorých prípadoch sa kožné bunky neodlupujú a vidno hnedvé chrasty na povrchu kože. Mnohé zvieratá silno páchnu.

Ako sa diagnostikuje seborea?

Podozrenie na diagnózu Seborea odvdíme zo symptómov a anamnézy pacienta. Ak sa predpokladá primárna seborea, mali by sa odobrať kožné biopsie. Ak je pravdepodobná sekundárna seborea, malo by sa zahájiť hľadanie základného ochorenia prostredníctvom špeciálnych krvných vyšetrení, diagnostiky alergénov a hormonálnych testov.

Ako sa lieči seborea?

Primárna seborea nie je liečiteľná a vyžaduje celožiotnú symptomatickú liečbu - špeciálnymi šampónmi docieliť normálny vzhľad kože a srsti. Podľa druhu zmien prítomných na koži sa nasadzujú odmasťujúce, zvlhčujúce, šupiny uvoľňujúce a/alebo antimikróbne šampóny. Liekmi vo forme tabliet možno redukovať zvýšenú tvorbu kožných buniek a poskytnúť kožným bunkám možnosť na pomalé dozrievanie. Sekundárna seborea sa lieči najlepšie diagnostikovaním a liečbou primárneho ochorenia. Ak sa napr. u psa vyvinie seborea na základe hypotyreózy, dostáva hormóny štítnej žľazy, aby sa jeho vnútorné prostredie dostalo do normálu a prinavrátil sa normálny vzhľad kože a srsti. Ošetrenie šampónom môže tento proces významne urýchliť.
V každom prípade je potrebné skontrolovať prítomnosť sekundárnych bakteriálnych alebo kvasinkových infekcií cytologickým vyšetrením, aby sa mohla nasadiť účinná liečba.Viac z tejto kategórie:   « Sebadenitída   |   Pyodermia »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete